По двегодишна пауза, кога се одржуваше виртуелен саем за автомобили поради корона вирусот, годинава Авто-мото фестот се враќа во Хол Чаир, а според најавите на организаторите, од 23 до 25 септември ќе се претстават  петнаесет брендови од светот на автомобилската индустрија. Нишкиот саем е единствен во овој дел на Србија, што постои 13 години. Покрај огромното економско значење, саемот привлекува и голем број туристички посети од целиот регион.

„Сите големи градови имаат саем за автомобили, па затоа е многу важно и нашиот град да има ваков голем настан кој привлекува голем број посетители. Ова е најпосетуваниот економски и туристички настан, а годинава, следејќи ги светските трендови за заштита на животната средина, ќе имаме можност да видиме голем број електрични автомобили“, вели директорот на саемот, Оливер Пауновиќ.

Од европскиот пазар, како сега стојат работите, речиси 30 отсто од продадените автомобили се од електричната и хибридната програма, па затоа и оваа година се очекува поголем приказ на тие возила. А, според организаторите, автосалоните обезбедиле големи саемски попусти и бројни поволности за набавка на нови модели.

„Очекуваме голем број посетители, имајќи предвид дека на овогодинешниот саем ќе бидат изложени голем број атрактивни модели“, рече менаџерот на саемот на автомобили Саша Ѓорѓевиќ. Тој нагласи и дека програмата за карго и испорака, како и два модели на Tesla, ќе бидат изложени пред салата. Таму ќе бидат паркирани и тест возила, за сите оние кои сакаат да пробаат некој од автомобилите.

Годинава посетителите ќе имаат можност да видат една балканска премиера, а тоа ќе биде автомобилот Opel Grandland. Српската премиера ќе ја имаат автомобилите Ford Mustang, Citroen C5 и Volkswagen Taigo и една регионална премиера на Honda NT 1100.

Премиери на ЕВ- автомобили

Ауто Чачак Шкода има три премиери во Ниш оваа година: Fejs life Karok, новата Fabia како и новата димензија на Kodiјak. Покрај споменатите премиери, од Škoda велат дека на саемот ќе има и тест електрично возило Енијак.

Гранд Моторс, кој е официјален претставник на возилата на Форд, подготви вистинско уживање за сите посетители на саемот, српската премиера на моделот Ford Mustang Mach-E.

На штандот ќе бидат изложени следните модели: Ford Focus и Ford Kuga FHEV, како и премиерата во Србија: Ford Mustang Mach-E, целосно електричен SUV, премиум возило.

Авто-куќата Car Box со гордост ја најавува балканската премиера на Opel Grandland, Piaggio One+ (електричен мотоцикл), како и Honda NT1100, како регионална премиера.

Годинава Car Box ќе ги изложи Peugeot 208, 308 и 3008, Opel Grandland и Crossland, Suzuki Vitara и S-Cross и Honda CR-V. Што се однесува до мотоциклите, тука ќе бидат Piaggio One+ и MP3, Vespa Primavera и Sei Giorni, како и Honda NT1100, NC750 и Honda Africa Twin Adventure Sport.

Покрај програмата за патници и карго, на саемот ќе има и придружна авто-опрема и осигурителни компании.